piątek, 2 września 2016

Kosztowna szkoła

Nie tylko rodzice wiedzą, jak bardzo kosztowne jest kształcenie w publicznym systemie bezpłatnej edukacji, gdzie za wszystko trzeba płacić jakby to był prywatny biznes. 
W Konstytucji RP jest jasno określone, że kształcenie jest darmowe - ale to złudne i wprowadzające ogromny nieład prawny określenie nie daje żadnych gwarancji. 

Tutaj polecem repozytorium:


źródło:
strona internetowaźródło:
strona internetowa


"Obrona nowożytnej koncepcji praw dziecka.
 Kilka refleksji w kontekście myżli pedagogicznej Jana Jakuba Rousseau"
 Małgorzata Kozak


Złudne darmowe kształcenie jest państwowym super biznesem nakręcającym miliony etatów i producentów wszystkiego, co można "wepchnąć" uczniowi i rodzicom - jako potrzebne, ważne a także niezbędne i ustawowo konieczne. 

Brakuje w tym wszystkim karnej odpowiedzialności nauczycieli za brak efektów nauczania w szkołach piblicznych. Dlaczego to jeden uczeń ma się dobrze po szkole podstawowej a inny ledwo duka czytając a o logicznym myśleniu nie ma mowy?

Dlaczego tak trudno ujednolicić prawnie odpowiedzialność nauczycielską za efekty pracy? Nie egzaminy ale testy i to bezwzględnie do zaliczenia na każdy koniec roku szkolnego. W przypadku braku zaliczenia - diagnoza psychiatryczna i ocena psychologiczna ucznia a także testy bezwzględne dla nauczycieli - czy akurat ich poziom wiedzy pedagogicznej jest odpowiedni do uczenia zbiorowego. 
Zbyt wielu nauczycielom bowiem wydaje się, że potrafił zapanować na umysłami dziesiątek dzieci i przekazać odpowiednią wiedzę. 
Koszty kształcenia "darmowego" są więc powiększane poprzez kumulowanie dodatkowego kształcenia, marnych wyników tegoż kształcenia a także nieudolność w przekazywaniu wiedzy. 

Polska edukacja chociaż dość dobrze się trzyma na europejskim poziomie - to jednak można wiele zarzucić tej edukacji jeżeli wziąć ilość bezrobotnej młodzieży w wieku około dwudziestu lat.

Po pierwsze - wszystkie koszty podręczników i przyborów szkolnych a także ubrań związanych z obowiązkiem szkolnym powinny być odliczane w rozliczeniu deklaracji podatkowej. Bezwzględnie wszystkie i każdemu bez wyjątku - do kwoty ustawowej określonej na podstawie wyliczeń kosztu zakupu niezbędnego wypoasażenia dla ucznia. 
Wtedy nauka staje się darmowa, kiedy jej koszty nie obciążają rodziców a kwoty poniesione na kształcenie dziecka są odliczane od dochodu rodziców.

Zapraszam na kolejne tematy w blogu.