piątek, 3 lutego 2017

Wizy - tówka


Problemy polskie w ruchu wizowym - to nie tylko problemy maluczkich Polaków ale także tych, którym udało się we wczesnych latach po II wojnie światowej osiedlić w amerykańskim śnie. Oczywiście nie każdemu Polakowi ułożyło się życie za oceanem. W okresie PRL wielu Polakom udało się uciec - ale wrócili - bo wszędzie dobrze ale w Polsce najlepiej. 

źródło:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/USA-wiza-anonymous.jpg/1280px-USA-wiza-anonymous.jpg


Obecny Prezydent USA obiecał w czasie kampanii wyborczej uhonorować naród polski - Polaków - przywilejami, na jakie nasz naród zasługuje niewątpliwie w relacjach z Amerykanami. - Czy Prezydent Donald Trump dotrzyma słowa? 


A tym czasem - nadal obowiązuje reżim wizowy i to w bardzo kosztownej formie i wysokim ryzyku cofnięcia obywatela polskiego z lotniska lub portu - bez prawa dalszej kontynuacji realizacji otrzymanej wizy turystycznej. 

Jak długo przyjdzie Polakom płacić za wizy, które nie gwarantują pewnego wjazdu do Stanów Zjednoczonych Ameryki?


Ile obietnic zrealizuje obecny Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki?


Kongres USA popełnia zapewne ten sam błąd od czasów II RP a dokładniej rozpoczęcia II wojny światowej - bo wówczas Polacy nie otrzymali należytego wsparcia i opieki. Może historia świata wyglądałaby zupełnie inaczej. 

Fakt jest faktem - nie wielu Polakom udało się stanąć na amerykańskiej ziemi - w stosunku procentowym do populacji narodu polskiego. Wielu nawet o tym nie marzy, aby pojawić się w Ameryce. Ale wielu marzy zwiedzić państwo, które owiane jest hollywoodzką legendą i skonfrontować na własne oczy - amerykański sen. 

Nawet, gdyby dwadzieścia procent Polaków zadeklarowało natychmiasatową chęć osiedlenia się w USA - to byłaby to utopia. Prawo amerykańskie jest dla przeciętnego Polaka utopijne na tyle, że pogubienie się i popadnięcie w konflikt z tamtejszym prawem byłoby pułapką nie mniejszą niż pajęczyna w lesie podzwrotnikowym. 

A więc zniesienie wiz na pewno nie zagrozi USA - a może nauczy Polaków większego szacunku do Ojczyzny, która pomimo targania wichrami historii trwa i ma się całkiem dobrze - czego wielu Amerykanów może Polakom pozazdrościć.