środa, 1 marca 2017

Wystartowała Krajowa Administracja Skarbowa

1 marca 2017 roku - rozpoczęła działanie Krajowa Administracja Skarbowa. 

Prezentacja PDF - Krajowa Administracja Skrabowa (stron 30)


Czego nie będzie już można ukrywać przed fiskusem a co będzie ścigane w sposób przewidziany w ustawie Wśród uważnych obserwatorów sceny politycznej i państwowej zauważono, że jest to "Krajowa Administracja Skarbowa" a nie "Państwowa Administracja Skarbowa". - Być może nie jest to istotne dla przeciętnego Kowalskiego ale wśród prawników zajmujących się prawem polskim oraz prawem międzynartodowym budzi to pewne niepokoje. Czym innym jest "krajowa" a czym innym "państwowa" służba. Czemu? 
Otóż wielu polityków i to na każdym szczeblu - pisze i mówi o Polsce głównie jako o kraju i słychać to powszechnie w miejscu, gdzie zdecydowanie zaakcentować trzeba państwo polskie. Czym różni się państwo od kraju? Dla polonistów i historyków - różnice są znaczące. Bynajmniej dla tych, którzy ze mną rozmawiali lub rozmawiają. 
Państwo posiada pełnię władzy państwowej na swoim terytorium i jest niezależne w podejmowaniu suwerennych decyzji. Natomiast kraj - już nie koniecznie musi być suwerenny, nie koniecznie musi posiadać własny parlament oraz wladze centralne. - Rzeczypospolita Polska będąc państwem a nie tylko krajem - powinno posiadać służby najwyższego szczebla określane jako państwowe - co wyklucza podległość. Owszem Polska jest częścią Unii Europejskiej - lecz traktaty akcesyjne pozostawia Polsce suwerenność. 
Przykładem kraju jest niewątpliwie w UE - Szkocja - pozostająca częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii - posiadająca własny parlament ale nie będąca państwem. Stąd Krajowa Administracja Skarbowa - jakby trochę została ustanowiona przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej - jako służba krajowa - co godzi w sens państwowości suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej. 
Zapewne wielu czytelników zastanowi się teraz nad sensem tego, co napisałem - ale jest to myśl poprzedzona rozmową z bardzo uważnym obserwatorem sceny Unii Europejskiej, znawcy historii polskiej. Niby nie wielka różnica pomiędzy "krajowa" a "państwowa" - ale nie wiele robi różnicę.