poniedziałek, 10 kwietnia 2017

"Królu, ojcze, panie ... upadają obyczaje ..."

"Królu, ojcze, panie ... upadają obyczaje ... " - dziś harcerstwo niczym od wojska i policji nie odstaje. 
Tak można podsumować to, co od dziesięcioleci towarzyszy harcerstwu w Polsce. A to, że na obozach harcerskich było i jest palenie papierosów, pierwszy seks, pierwsze picie alkoholu - nie jest niczym nadzywczajnym w świadomości każdego, kto chociaż raz zaliczył obóz harcerski stacjonarny lub wędrowny albo zloty pod namiotami lub w schroniskach. 

A założenia były zupełnie inne 


Owszem harcerstwo niesie ze sobą pewien ładunek społecznego ładu i porządku ale od niepamiętnych lat było gloryfikowane i "wybielane" a kariera zaczynająca się w zastępach kończyć się mogła albo trwać na wielu salonach politycznych lub resortowych. 
"Zniesienie abstynencji - to wzrost zainteresowania harcerstwem!"


Dość powszechna doktryna kontroli społecznej poprzez wybrane środowiska, które mają stanowić ewentualne elity w samorządach, województwach i państwie. 
Polityka ostatnich kilku dekad zdecydowanie odsuwa harcerzy od abstynencji a księży i zakonnice od celibatu. 


Czy kogoś to jeszcze dziwi? XXI wiek odmieni "oblicze tej ziemi!" - bo nie o takie wartości powinni walczyć ci, którym naród wolny od używek i uzależnień powinien leżeć na sercu i sumieniu. 


Czym będzie różniło się harcerstwo od wojska i policji? W tych resortach alkoholizm i inne dwiacje są już na porządku dziennym. Podobnie jest w strukturach kościelnych i zakonnych. 

Czy więc idee protoplastów nadal mają sens? 


Dlaczego harcerze chcący pić i palić, przerywać ciążę lub łagodzić rygor wierności Ojczyźnie - nie stworzą zupełnie nowych organizacji - a lobbują na rzecz destrukcji istniejących organizacji harcerskich? - Typowe działania sabotażu społecznego oparte o wczesne poddawania młodych osób widokowi bezkarności picia, palenia a może nawet narkotyzowania się w imię wyrozumienia wobec kolegów i koleżanek - bo co tam jedna "chmurka" tytoniu lub marihuany, bo co tam jeden głębszy - a potem małe szaleństwo za kierownicą itd. 


Dlatego w Polsce prawdziwe idee patriotyzmu i wierności jasności i trzeźwości umysłu obalane są sukcesywnie - wraz z nadchodzącymi zagrożeniami militarnymi - bo nic tak nie osłabia narodu, jak jakiekolwiek uzależnienia od używek. 


źródło: PDF


A co może dziwić? Kto palący, pijący - wytrzyma w warunkach wojennych - bez poszukiwania swoich ulubionych używek? A iluż to sprzedawczyków w czasach wojen powierzało tajemnice wrogom lub zdradzało swoich - bo potrzebowali zaspokoić swoje żądze. 


Jakie są różnice w harcerstwie polskim? 


Już samo określenie "różnice w harcerstwie" jest dość komplikujące ideę - bo od dawna wiadomo, że Rzyczpospolita Polska dla zbyt wielu ma zbyt wiele znaczeń.


Łatwiej odejść z harcerstwa - nią naciągać regulaminy i honor harcerski na zmiany idei abstynencji od nałogów i używek. - Tylko obecnie harcerstwo, to biznes taki sam, jak produkcja tych używek. XXI wiek zmieni jeszcze nie jedno w spolecznym postrzeganiu porządku i wolności.