poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Oszustwa internetowe

Po niedawnej fali oszustów oferujących kubki z naklejkami - warte 1 zł a czasem mniej - a oferowane za "cegiełkę" wartości nie mniej niż 50 złotych. Po oszustwach na "wnuczka" - kiedy wymiar sprawiedliwości dorwał "króla polskich wnuczków" - przyszła kolej na masowe oszustwa związane z Lotto i innymi portalami a wszystko poprzez głównie Facebook, gdzie roi się od oszutów wyłudzających na prawo i lewo od ludzi kasę w systemach płatności poprzez SMS. 

Poniżej dwa przykłady ostrzeżeń związanych z aktywnością w ostatnich dosłownie tygodniach - co warto odnotować i zacząć zastanawiać się - gdzie jest granica naiwności a gdzie umyka prawdziwa filantropia w oceanie oszutów. Od trefnych fundacji bez kapitału założycielskiego po utajnione grupy przestępcze działające pod płaszczykiem fundacji, stowarzyszeń lub zwyczajnie grupy przestępczej posiadającej serwery poza polską jurysdykcją.


źródło:


Odniesieniem do powyższego jest wykładnia prawna odnosząca się do oszustwa w art. 286 Kodeksu karnego. 


Skala oszustw jest bardzo poważna i zagraża przede wszystkim tym osobom, które ciułają i żyją z miesiąca na miesiąc - marząc o najmniejszej chociażby wygranej w loterii albo innej formie podreperowania budżetu. O skali przestępstw przeczytacie odwiedzając polecany przeze mnie link:


Jesteś ofiarą oszustwa internetowego, wziąłeś nieświadomie udział z oszustwie tracąc na tym nawet małe środki finansowe - nie znasz dalszych losów powiązań w przestępstwie? Powiadom o tym, że jesteś nieświadomie ofiarą takiego przestępstwa.


Mała galeria z przeszłości - bo aktualnie trwa kilka afer na scenie polskiejZapraszam do subskrypcji i korespondencji. Dziękuję czytelnikom i korespondentom.