piątek, 28 kwietnia 2017

Wypadek czy sabotaż - w gdyńskiej stoczni Nauta?

Komisja ustali przyczynę wypadku statku w gdyńskiej stoczni Nauta: Specjalna komisja ustali przyczynę wypadku statku w gdyńskiej stoczni Nauta. Remontowana dla Norwegów jednostka, która była ustawiona w suchym doku, przechyliła się czwartek po południu i częściowo znalazła się w wodzie.

Gdynia: w stoczni zatonął norweski statek: W gdyńskiej stoczni remontowej Nauta zatonął norweski statek. – Z informacji, które posiadamy, wynika, że nikt nie ucierpiał w wyniku tego zdarzenia – mówią w rozmowie z Onetem policjanci.

Tego typu wypadki to ewenement na skalę światową - nie można przejść nad tematem bez zadumy - dlaczego akurat w tej stoczni, dlaczego w Gdyni?


Przypadek? 

Można przyjąć przedziwny przypadek - ale nie można wykluczyć sabotażu - bo gdyńska stocznia jest ważną gałęzią wśród europejskich i nie tylko europejskich stoczni remontujących statki.


Trwa akcja sprzątania - tylko czy nie za szybko sprzątają?


Pół roku temu - stoczniowcy świętowali - mając świadomość, że w branży istnieje ogromna konkurencja. Dlatego sabotaż nie jest wykluczony.


Bardzo duża grupa kapitałowa - wysoki poziom bezpieczeństwa pracy i nagle taki wręcz kompromitujący wypadek. 


Przypadki chodzą po ludziach - ale wypadki na taką skalę są wynikiem zaniedbań pracowniczych lub sabotażu - na szkodę firmy. 
Sabotaż przemysłowy - zapomniane trochę określenie - dla wielu związane z okresem wojennym. Ale trwa wojna - wojna ekonomiczna o rynki i kapitał - trwa wojna o pracę - na całym świecie przemysł stoczniowy przeżywa co jakiś czas kryzys. Potęgi takie, jak USA, Rosja - nie oddają pola walki nigdy. Gdyńska stocznia - chociaż wiele razy restruktyzowana - ma nadal rację bytu. - Tylko czy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej ma dostateczny wgląd w ochronę polskiego przemysłui stoczniowego i tego, co zagraża wewnętrznym interesom polskiej gospodarki związanej z budową i remontami statków morskich? 
Wyraźny sygnał, że nad stocznią powinien zawisnąć parasol kontrwywiadowczy - bo taki przypadek to nie tylko wypadek.